Ilmavoimien soittokunnan historiaa

Julkaisuajankohta 21.6.2022 10.01

Ilmavoimien soittokunnan historia alkoi 23.2.1977, kun Puolustusministeriö päätti soittokunnan perustamisesta Sisä-Suomen sotilasläänin ja Ilmavoimien soittotarpeisiin. Perustamispäiväksi määrättiin 1. maaliskuuta 1977, ja soittokunnan henkilöstöä alettiin rekrytoida muista varuskuntasoittokunnista.

Pääesikunnan Sotilasmusiikkitoimisto tiedotti 8.3.1977, että Luonetjärven varuskuntasoittokunta oli perustettu ja sotilassoittajat voivat ilmoittautua vapaaehtoisiksi siirtymään uuteen soittokuntaan. Tiedotteessa arvioitiin, että alkuvaiheessa soittokunnassa olisi kapellimestari, 13 soittajaupseeria ja 12 soitto-oppilasta. Soitinkokoonpanoksi oli suunniteltu huilu, oboe, kaksi klarinettia, tenorisaksofoni, kaksi käyrätorvea, kaksi trumpettia, pasuuna, baritoni, tuuba ja rummut, sekä soitto-oppilaiden osalta huilu, kolme klarinettia, saksofoni, kaksi käyrätorvea, kaksi trumpettia, kaksi pasuunaa ja rummut.

Tasavallan presidentti Urho Kekkonen hyväksyi Puolustusministeriön esityksen uuden varuskuntasoittokunnan perustamisesta 22.3.1977.

Perustamiskäskyssä silloisen Luonetjärven varuskuntasoittokunnan, nykyisen Ilmavoimien soittokunnan tehtävänä oli Ilmavoimien musiikin tallentaminen, käsitteleminen ja kehittäminen. Soittokunnan erityispiirteenä oli toimia myös kevyen musiikin big band -orkesterina, kansainvälisten ilmavoimien orkesterien tapaan. Soittajiksi valittiin erityisesti monen instrumentin taitajia. Soittokunnan univormuksi valikoitui ilmavoimien sininen sotilasvirkapuku.

Soittokunnan toiminta alkoi 12.8.1977. Ilmavoimilla oli viimein oma aselajisoittokunta, tuolloiselta nimeltään Luonetjärven varuskuntasoittokunta (LuoSK). Ensimmäinen esiintyminen koitti jo samana päivänä Finndidac-messuilla Jyväskylässä. Kapellimestariksi kaavailtiin Rovaniemen Varuskuntasoittokunnan päällikköä Raimo Haahtia, mutta koska hänen siirtymisensä ajankohta oli epävarma, määrättiin soittokunnan päälliköksi Haahden tuloon asti apulaiskapellimestari, luutnantti Ossi Minkkinen.

Ensimmäinen kokoonpano koostui kapellimestarista ja 14 toimiupseerista.

Kapellimestarina toimi luutnantti Ossi Minkkinen.

Ensimmäinen konsertti perustamispäivänä 12.8.1977 Jyväskylässä.

Sotilassoittokuntien organisaatiomuutosten yhteydessä vuonna 1989 Luonetjärven varuskuntasoittokunta liitettiin Ilmavoimien viestikoulun alaiseksi erillisyksiköksi ja seuraavana vuonna (1.1.1990) nimeksi vahvistettiin Ilmavoimien soittokunta.

Vuoden 1990 alussa soittokunnan määrävahvuus nousi, jolloin kokoonpanoksi muodostui kapellimestari ja 19 toimiupseeria.

Vuonna 1997 määrävahvuus nousi 20 toimiupseeriin.

Big band -kokoonpanon komppisektioon liitettiin vähitellen vakituisia virkoja:

1.1.1997 Piano ja kitara
1.8.2002 Basso

Tämä oli merkittävä saavutus, sillä aikaisemmin komppisoittajat olivat olleet puhaltajia, jotka käyttivät komppisoittimia vain vaihtosoittimina..

Vuonna 2005 Ilmavoimien viestikoulun nimi muutettiin Ilmasotakouluksi.

Ilmavoimien soittokunta on myös osallistunut useille ulkomaan komennuksille: Sveitsiin vuonna 1997, Bosniaan vuonna 2000, ja MilJazz 2.0 -festivaaliin Sveitsissä vuonna 2019.

Big Bandin Aalto-sarja Jyväskylän A-salilla pidettiin neljä kertaa vuodessa, ja ensimmäinen konsertti sarjassa järjestettiin vuonna 2008.


Päälliköt kautta aikain

  • Ossi Minkkinen (vs) 12.8.1977–1.9.1979
  • Jukka Vuolio 01.09.1979–31.12.1980
  • Ossi Minkkinen (vs) 1.12.1980–11.5.1983
  • Markku Salokoski 1.6.1983–31.7.1986
  • Pekka Kajander 1.8.1986–31.12.2004
  • Raimo Ovaska (vt) 1.1.2005–31.5.2005
  • Tomi Väisänen 1.6.2005–30.6.2017
  • Juha Ketola 1.7.2017-31.12.2020
  • Jaakko Nurila 1.1.2021-

 

Vuoden 2014 puolustusvoimauudistuksen vaikutukset soittokuntaan

Seitsemän soittokuntaa lakkautettiin uudistuksessa. Nykyisin Suomessa toimii kuusi soittokuntaa, joista viisi koostuu ammattimuusikoista ja yksi varusmiehistä. Ilmavoimien soittokunnan kokoonpano vahvistui yhdellä soittajalla. Tämänhetkiseen vahvuuteen kuuluu kapellimestari ja 21 toimiupseeria.

Big band -kokoonpanon toiminta kasvoi organisaatiomuutoksen myötä.

Ilmavoimien soittokuntaan siirrettiin koko Puolustusvoimien big band -nuotisto.

Ilmavoimien soittokunnan soittotoiminta-alueeksi on määritelty Keski-Suomi, Pohjois-Savo, Pirkanmaa, Keski-Pohjanmaa sekä LAIVSK:n kanssa yhteisesti Etelä-Pohjanmaa.